Bizi takip edin
|
EN

Hukuk Fakültesi

Hoş GeldinizEğitim

2011 yılında kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, alanında uzman ve deneyimli akademik kadrosuyla ulusal ve uluslararası alanda farklılık yaratan hukukçular yetiştirmeyi, bilgi üretme ve ürettiği bilgiyi paylaşmayı hedeflemektedir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim dört öğretim yılından oluşmakta olup, dersler dönemliktir. İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, özellikle “yabancı dile ağırlık veren” bir hukuk eğitimi vermeyi amaçlamaktadır. Bu eğitim öncesinde, İngilizce bilgileri yeterli düzeyde olmayan öğrencilerin İngilizce hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Böylelikle hukuk eğitimi boyunca almaları gereken zorunlu veya seçmeli İngilizce hukuk derslerinden en üst düzeyde fayda sağlamaları mümkün olur.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin kendilerine sunulan bilgileri eleştirel bir yaklaşımla sorgulayabilmesini sağlayan, çok yönlü araştırmaya, ulusal ve uluslararası ticari ilişkilerin işleyişini gözlemlemeye, bu alanda sıkça ortaya çıkabilecek somut hukuk problemlerini emsal mahkeme kararlarının ışığında yorumlamaya yönlendiren, mezunlarının yabancı hukuk terimlerine ve metinlerine hâkim olmasını sağlayan bir eğitim sistemini uygulamayı ilke edinmiştir. İş hayatının gerektirdiği niteliklerle donanmış hukukçular/avukatlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere sadece anlatıma dayalı değil, görsel ve işitsel temaların aktif olarak kullanıldığı bir ders verme metodu uygulanmaktadır.

Fakültemiz öğretim elemanlarının özgeçmişlerine ve bilimsel çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Müfredat


Güncel müfredatımız ile öğrencilerimiz hukuk mesleklerine giriş sınavına hazır, teorik ve pratik yönden yetkin, hukuk dünyasındaki sorunlara ve gelişmelere cevap verebilen, çözüm üretebilecek, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı, çağdaş hukukçular olarak geleceğe hazırlanacaklar. Fakültemizin yeni müfredatı Bologna sürecine de uygun olarak hazırlanmıştır.

Yabancı Dil ve Uluslararası Olanaklar


Fakültemizin önceliği, öğrencilerine hukuk eğitimi vermenin yanı sıra hukuk alanında yabancı dili iyi kullanabilmelerini de sağlamaktır. Öğrencilerimizin bu alanda uluslararası gelişmeleri takip edebilecek yetkinliğe sahip olmaları önemlidir. Bu amaçla %30 İngilizce müfredatımızla, Türk hukukunun yanı sıra öğrencilere uluslararası hukuk terminolojisine hâkim olmalarını sağlayacak, güncel gelişmeleri içeren İngilizce hukuk dersleri verilmektedir.

ECTS (AKTS) etiketini alan Türkiye’nin ilk vakıf Üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi, mezun olan öğrencilerimize diplomaları ile beraber Diploma Eki Etiketi “Diploma Supplement Label” (DS) vermektedir.

Fakültemizde akademik becerilerini daha da geliştirmek ve profesyonel donanım elde etmek isteyen öğrencilerimize Erasmus Programı ile yabancı bir üniversitede uluslararası deneyim elde etme imkânı tanınmaktadır.

Fakültemiz, ELFA (European Law Faculties Association) - Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği ve ELI (European Law Institute) - Avrupa Hukuk Enstitüsü’ne üyedir.

Çift ve Yan Dal Olanakları


Ayrıca öğrencilerimize Tıp Fakültesi hariç çift ana dal ve yan dal eğitim imkânı sağlayarak meslek hayatlarına son derece donanımlı bir şekilde başlama olanağı verilmektedir.

Hitabet Sanatı Dersi


Bunun dışında karmaşık ve çatışmaların sıkça yaşandığı hukuk alanında ilişkileri yönetebilmek iyi bir dinleyici olmayı ve etkili konuşmayı gerektirir. Hitabet sanatı dersiyle öğrencilerimize diyalog ve müzakere becerisinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Zorunlu Staj


Hukuk öğretimi sırasında staj, öğrencilerin uygulama hakkında bilgi sahibi olmalarını ve gelecekteki mesleklerini seçmelerini sağlamak açısından çok önemlidir. Bu nedenle fakültemizde öğrencilerimizin mezun olabilmeleri için 20 iş günü zorunlu staj yapmaları da gereklidir.

Öğrencilerimiz bu stajı, hukuk bürolarında yapabilecekleri gibi, özel veya kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk departmanlarında ya da adliyede yapabilirler. Staj yapılacak yer bulma konusunda destek isteyen öğrencilerimize, üniversitemiz gereken desteği vermektedir. 80.000’den fazla üyesi bulunan İzmir Ticaret Odası tarafından kurulmuş olan İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın üniversitesi olmanın avantajı ile öğrencilerimize en ideal yerlerde staj imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca, Fakültemiz öğrencileri, Danıştay Başkanlığı ile imzalanan Protokol çerçevesinde, Danıştay’da staj yapma olanağına sahiptir.

Fakültemiz Dergisi: EconJURA


İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi EconJURA 2022 yılında yayın hayatına başlamıştır. Dergi Türkçe, İngilizce ve Almanca dillerinde akademik ve özgün bilimsel çalışmalara yer vererek, hukuk alanındaki birikime katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Dergimizin internet sayfasına buradan, en son çıkan sayısına ise bu adresten ulaşabilirsiniz.


Güncel Haberler

2023 - 2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

2023 - 2024 Akademik Yılı mezuniyet töreni büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Mütevelli Heyeti Başkanınımız sayın Mahmut Özgener ve Rektörümüz sayın Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu'nun açılış konuşmalarıyla başlayan törende dekanımız sayın Prof. Dr. Sevilay Uzunallı da bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında adil, tarafsız, güvenilir, bilgili, cesur hukukçuların varlığı toplum için bulunmaz bir nimet olduğunu vurgulayan dekanımız, mezunlarımızı "meslektaşları" olarak hayatlarının yeni evrelerine uğurladı.

Törende yüksek not ortamaları ile eğitimlerini tamamlayarak üstün başarı gösteren Hakkı Can Sal, Eray Dağdelen, İnci Canan Öngün, Furkan Günerhan, Eda Güral ve Melis Yelkencioğlu'na üstün başarı belgeleri takdim edildi. 09.07.2024

Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Hukuku Atölyelerinin Dördüncüsü Gerçekleştirildi

Fakültemizin düzenlemiş olduğu Fikri Mülkiyet ve Teknoloji Hukuku Atölyemizin dördüncü toplantısı, “SMK m. 155 ve Uygulamadaki Sorunlar” konusu ile Ankara 5. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Hakimi Fatih Mehmet Tabur tarafından 23 Mayıs 2024 Perşembe günü Mütevelli Heyeti Salonunda gerçekleştirildi. Zoom üzerinden çevrimiçi katılımın mümkün olduğu toplantıya yoğun ilgi gösterildi. 24.05.2024

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.