Bizi takip edin
|
EN

Hukuk Fakültesi

Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Davası Yarışması

 

Yarışma Hakkında

  1994 yılından bu yana yıllık olarak Viyana'da düzenlenen Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Davası Yarışması, hukuk öğrencilerinin uluslararası ticari satım ve tahkim konularında öğretiyi ve uygulamayı çalışmasını teşvik eden bir yarışmaıdır. Yarışmaya dünyadaki bütün ülkelerdeki hukuk öğrencileri katılabilmektedir. Yarışma, Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasına taraf olan iki ülke arasındaki bir satış sözleşmesinden doğan uyuşmazlığı konu almaktadır. Satış sözleşmesindeki uyuşmazlık çözüm şartı ise uyuşmazlıkların Danubia adındaki hem UNCITRAL Model Kanunu'nu kabul etmiş hem de New York Sözleşmesi'ne taraf olan farazi bir ülkede tahkim yoluyla çözüleceğini öngörmektedir. Tahkimde uygulanacak kurallar ise yarışmanın sponsorları olan tahkim merkezlerinin kuralları arasından sırayla seçilmektedir.

Yarışmaya Katılım ve Hazırlık Süreci

  Yarışmaya üniversitemiz 2022-2023 akademik yılından bu yana katılım göstermektedir. Yarışmaya üniversitemiz adına hukuk fakültesi öğretim elemanlarından birsi koç, İEÜ öğrencilerinden dördü takım üyesi olmak üzere toplamda beş kişi katılmaktadır. 

Yoğun bir hazırlık sürecinin gerektiği yarışma hazırlıkları ilgili akademik yılın güz döneminde başlamakta ve bahar döneminin ortalarına kadar sürmektedir. Yarışma kapsamında verilen olay metni için öncelikle bir davacı dilekçesi (memorandum for claimant) yazılmakta, sonra karışık bir şekilde her yarışmacı takıma dağıtılan davacı dilekçelerinden takımımıza düşen dilekçeye karşı bir cevap dilekçesi (memorandum for respondent) hazırlanmaktadır. Dilekçeler teatisinin tamamlanmasının ardından Viyana'da gerçekleştirilecek duruşmalar için çalışmalar başlamaktadır. 

Nihayetinde, genellikle mart ayının sonuna veya nisan ayının başına isabet eden tarihlerde Viyana'da, yazılan dilekçelere uygun olarak davanın her iki tarafı da temsil edilmekte, iddia ve savunmalar yapılmaktadır. 

  Bütün dünyadan öğrencilerin katıldığı, yoğun geçen ancak bir o kadar da ödüllendirici olan yarışmanın ulaşım ve konaklama masraflarını üniversitemiz karşılamakta, ayrıca Viyana'da kalınan süre için harcırah verilmektedir.

Takım Üyeliği Başvuruları

  Üniversitemiz Willem C. Vis takımına üye alımları, ihtiyaca göre, her akademik yılın başında fakültemiz web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında duyurulmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi fakültemiz uluslararası özel hukuk ana bilim dalı tarafından gerçekleştirilmektedir. Değerlenirmede İngilizce diline hakimiyet ve tahkim - uluslararası satım hukuku alanındaki yetkinlik belirleyici rol oynamaktadır ve bu bilgileri ölçmek üzere adaylarla mülakat yapılmaktadır. Başvurularda ayrıca aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

- Adayın İEÜ hukuk fakültesi, özel hukuk yüksek lisans programı veya özel hukuk doktora programı öğrencisi olması,

- Hukuk fakültesi öğrencileri için adayın 3. ya da 4. sınıf olması,

- Adayın geçerli bir pasaportunun bulunması ve tercihen Avusturya vizesinin olması ya da Avusturya vizesi almasına ihtiyaç bulunmaması,

Takım üyeliği başvuruları an itibariyle kapalıdır.

Stajyer Takım Üyeliği

 Takım üyeliği başvuruları kabul edilmeyen ancak bir sonraki sene takımda üye olarak yer alması faydalı görülen 3. sınıf öğrencileri, yarışmanın gerektireceği masraflar kendilerine ait olmak üzere takıma stajyer üye olarak da kabul edilebilirler. Stajyer üyeler diğer akademik yılda gerçekleşecek yarışma için yetiştirilmek üzere takımda görev alırlar ve üyelere işlerinde yardımcı olurlar. Stajyer üyelik sürecini başarıyla tamamlayan öğrenciler, bir sonraki akademik yılda başvurmalarına gerek olmaksızın takıma üye olarak kabul edilirler.

İEÜ Vis Moot Takımları

2023-2024 Akademik Yılı Takımı

Araş. Gör. Hasan Serat GÖKÇEK
Takım Koçu
Arda ATAOĞUZ (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Lideri
Ömer ATEŞ (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi
Selin SARIKAYA (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi
İrem ÖZCAN (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi

2022 - 2023 Akademik Yılı Takımı

Dr. Öğr. Üyesi Ebru AKDUMAN
Takım Koçu
Göktuğ ŞİRİN (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Lideri
Arda ATAOĞUZ (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi
Ömer ATEŞ (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.