Bizi takip edin
|
EN

Hukuk Fakültesi

Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Davası Yarışması

 

Yarışma Hakkında

  1994 yılından bu yana yıllık olarak Viyana'da düzenlenen Willem C. Vis Uluslararası Ticari Tahkim Davası Yarışması, hukuk öğrencilerinin uluslararası ticari satım ve tahkim konularında öğretiyi ve uygulamayı çalışmasını teşvik eden bir yarışmaıdır. Yarışmaya dünyadaki bütün ülkelerdeki hukuk öğrencileri katılabilmektedir. Yarışma, Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasına taraf olan iki ülke arasındaki bir satış sözleşmesinden doğan uyuşmazlığı konu almaktadır. Satış sözleşmesindeki uyuşmazlık çözüm şartı ise uyuşmazlıkların Danubia adındaki hem UNCITRAL Model Kanunu'nu kabul etmiş hem de New York Sözleşmesi'ne taraf olan farazi bir ülkede tahkim yoluyla çözüleceğini öngörmektedir. Tahkimde uygulanacak kurallar ise yarışmanın sponsorları olan tahkim merkezlerinin kuralları arasından sırayla seçilmektedir.

Yarışmaya Katılım ve Hazırlık Süreci

  Yarışmaya üniversitemiz 2022-2023 akademik yılından bu yana katılım göstermektedir. Yarışmaya üniversitemiz adına iki koç ve dört öğrenci katılabilmektedir.

  Yoğun bir çalışmanın gerektiği yarışma için hazırlıklar başvuruların değerlendirilerek takım üyelerinin belirlenmesinin hemen ardından başlamakta ve bahar döneminin ortalarına kadar sürmektedir. Yarışma kapsamında verilen olay metni için öncelikle bir davacı dilekçesi (memorandum for claimant) yazılmakta, sonra karışık bir şekilde her yarışmacı takıma dağıtılan davacı dilekçelerinden takımımıza düşen dilekçeye karşı bir cevap dilekçesi (memorandum for respondent) hazırlanmaktadır. Dilekçeler teatisinin tamamlanmasının ardından Viyana'da gerçekleştirilecek duruşmalar için çalışmalar başlamaktadır. 

  Nihayetinde, genellikle mart ayının sonuna veya nisan ayının başına isabet eden tarihlerde Viyana'da, dilekçelerdeki eşleşmelerden bağımsız olarak eşleşilen takımlar karşısında, takımımıza düşen konuma göre (davacı / davalı) iddialar veya savunmalar, sözlü olarak gerçekleştirilmektedir. Bütün bu süreçte öğrenciler, dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar ile tanışmakta ve mezun olduktan sonraki hayatları için sınır aşan köprüler inşa etmektedirler. Ayıca büyüleyici bir şehir olan Viyana'yı, gerek boş kalan günlerde gerekse yorucu bir duruşmanın ardından, serbestçe gezebilmektedirler. 

  Bütün dünyadan öğrencilerin katıldığı, yoğun geçen ancak bir o kadar da ödüllendirici olan yarışmanın ulaşım ve konaklama masraflarını ise üniversitemiz karşılamaktadır.

Takım Üyeliği Başvuruları

  Üniversitemiz Willem C. Vis takımına üye alımları, ihtiyaca göre, bahar döneminin sonunda, fakültemiz web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında duyurulmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi fakültemiz uluslararası özel hukuk ana bilim dalı tarafından gerçekleştirilmektedir. Değerlenirmede İngilizce diline hakimiyet temel kriter ise de tahkim - uluslararası satım hukuku alanındaki yetkinlik ve öğrencinin genel not ortalaması da dikkate alınan diğer kriterlerdendir. Öğrencilerin İngilizce alanındaki hakimiyeti ve tahkim - uluslararası satım hukuku alanındaki bilgisi yapılacak bir mülakat ile ölçülmektedir. 

Başvuracak öğrencilerin geçerli bir Schengen veya Avusturya'ya giriş imkanı sağlayan başka bir tür vizesinin veya pasaportunun bulunması ya da hususi (yeşil) pasaportunun olması başlıbaşına bir kriter olarak kabul edilmemektedir. Ancak adayların birbirlerine denk değerlendirilmesi nedeniyle kararsız kalınan hallerde öğrencinin bu durumu dikkate alınabilmektedir. Başvurularda ayrıca aşağıdaki şartlar aranmaktadır:

- Adayın İEÜ hukuk fakültesi, özel hukuk yüksek lisans programı veya özel hukuk doktora programı öğrencisi olması,

- Hukuk fakültesi öğrencileri için adayın başvuruların alındığı dönemde 2. ya da 3. sınıf olması,

- Adayın Avusturya'ya girmesine engel bir halin bulunmaması,

  Takımda yer alacak üyelerin belirlenmesi için yapılan mülakatların ardından başvuruları kabul edilen adaylar, mülakat tarihinden itibaren en geç bir hafta içerisinde belirlenir. Bu sürenin ardından kendilerine başvuruları ile ilgili bilgi verilmemiş olanların başvuruları kabul edilmemiş sayılır.

Stajyer Takım Üyeliği

 Takım üyeliği başvuruları kabul edilmeyen ancak bir sonraki sene takımda üye olarak yer alması faydalı görülen 2. sınıf öğrencileri, yarışmanın gerektireceği masraflar kendilerine ait olmak üzere takıma stajyer üye olarak da kabul edilebilirler. Stajyer üyeler diğer akademik yılda gerçekleşecek yarışma için yetiştirilmek üzere takımda görev alırlar ve üyelere işlerinde yardımcı olurlar. Stajyer üyelik sürecini başarıyla tamamlayan öğrenciler, bir sonraki akademik yılda başvurmalarına gerek olmaksızın takıma üye olarak kabul edilirler.

İEÜ Vis Moot Takımları

2024 - 2025 Akademik Yılı Takımı

Araş. Gör. Hasan Serat GÖKÇEK
Takım Koçu
Araş. Gör. Altan ÖZKAN
Takım Koçu
İrem ÖZCAN (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Lideri
Gülenay SEYMEN (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi
Hatice Ece AYDEMİR (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi
Sıla EYİ (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi

2023 - 2024 Akademik Yılı Takımı

Araş. Gör. Hasan Serat GÖKÇEK
Takım Koçu
Arda ATAOĞUZ (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Lideri, Claimant Procedure
Ömer ATEŞ (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi, Claimant Merits
Selin SARIKAYA (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi, Respondent Merits
İrem ÖZCAN (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi, Respondent Procedure

2022 - 2023 Akademik Yılı Takımı

Dr. Öğr. Üyesi Ebru AKDUMAN
Takım Koçu
Göktuğ ŞİRİN (4. Sınıf Öğrencisi)
Takım Lideri
Arda ATAOĞUZ (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi
Ömer ATEŞ (3. Sınıf Öğrencisi)
Takım Üyesi

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.