Bizi takip edin
|
EN

Hukuk Fakültesi

TÜM HABERLER


Kurgusal Duruşma’dan Ödülle Döndüler

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören Eray Dağdelen, Ezgi Ağbayır ve Hakkı Can Sal, Avrupa Hukuk Öğrenci Derneği (ELSA) Ankara Şubesi’nin düzenlediği ‘Prof. Dr. Yaşar Karayalçın Kurgusal Duruşma Yarışması’nda ikinci oldu. Marka ve ticaret hukuku ile tahkim konularını içeren bir dava için dilekçe yazan, savunmaya yönelik sunum yapan İEÜ’lü gençler, Türkiye genelinden çok sayıda ekibi geride bırakarak ödülü İzmir’e getirdi.

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevilay Uzunallı, öğrencilerle bir araya gelerek genç hukukçuları başarılarından dolayı tebrik etti. İEÜ’lü ekibi yarışmaya hazırlayan Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Akif Gül ve Araştırma Görevlisi Altan Özkan da elde edilen başarının mimarları arasında yer aldı.

DETAYLI İNCELEME

Hukuk alanında böylesine saygın, birbirinden iddialı ekiplerin yer aldığı bir yarışmada ödüle ulaşmanın kendilerini gururlandırdığını belirten dördüncü sınıf öğrencileri Eray Dağdelen, Ezgi Ağbayır ve Hakkı Can Sal, “Yarışma, yüz yüze duruşma ortamının birebir sağlandığı, oldukça ciddi bir formatta gerçekleşiyor. Biz, hem davacı hem de davalı olarak  duruşmada yer aldık. Yazılı dilekçe de hazırladık, sözlü savunma da yaptık. Gerçeği aratmayan bir duruşma ortamındaydık. Ülkemizin deneyimli hukukçularının yer aldığı hakem heyeti, bizim duruşma esnasındaki performansımızı, teoride edindiğimiz bilgiyi pratikte ne kadar uygulayabildiğimizi, savunduğumuz tezleri etkili ve somut veriler ışığında aktarıp aktaramadığımızı titizlikle değerlendirdi. Yarışmaya, ülkemizdeki farklı üniversitelerden çok sayıda hukuk öğrencisi arkadaşımız da katıldı. Bu noktada, elde ettiğimiz ikinciliğin oldukça önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz. Bizleri yetiştiren, bugünlere gelmemiz için emek veren tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.  

BAŞARIYI SÜREKLİ HALE GETİRDİK

İEÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevilay Uzunallı, 2022 yılında gerçekleşen yarışmada da üçüncülük ödülünü aldıklarını hatırlatarak fakülte olarak başarıyı sürekli hale getirdiklerini söyledi. Eleştirel bakış açısına sahip, çok yönlü araştırma özelliği bulunan, bilgi üretme ve ürettiği bilgiyi paylaşma noktasında fark yaratan nitelikli hukukçular yetiştirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Sevilay Uzunallı, “Üniversitemizden bu yıl mezun olmaya hazırlanan Eray Dağdelen, Ezgi Ağbayır ve Hakkı Can Sal, bizlere büyük mutluluk yaşatarak ödülü fakültemize getirdi. Kendilerini yürekten tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, meslek hayatlarında da çok iyi hukukçular olarak üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmeye, yeni başarılara imza atmaya devam edecekler. Fakülte olarak bu tarz yarışmaları çok önemsiyor, öğrencilerimizi de katılım noktasında teşvik ediyoruz. Art arda gelen ödüllerin, fakülte olarak eğitim kalitemizin de önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İEÜ, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Türkiye Adalet Akademisi İşbirliği: Aile Mahkemeleri Hukuk Kliniği Dersi

Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı William MASSOLIN, Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı Abdullah Murat ve Aile Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması Proje Ekibi Üniversitemizi ziyaret etti.

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin Türkiye Adalet Akademisi iş birliği ile yürütmekte olduğu “Aile Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması: Aile Üyelerinin Haklarının Daha İyi Korunması” konulu ortak proje İzmir’de İEÜ Hukuk Fakültesi’nin de desteğiyle yürütülmeye başlandı. Fakültemizde açılan “HUK 282 – Aile Mahkemeleri Hukuk Kliniği” dersi kapsamında öğrencilerimiz proje amaçlarına uygun eğitim alıyor.

24 Nisan 2024 tarihinde söz konusu proje çerçevesinde üniversitemiz proje yürütücüleri tarafından ziyaret edilmiş ve bu kapsamda bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya katılanlardan Avrupa Konseyi Ankara Program Ofisi Başkanı William MASSOLIN, Türkiye Adalet Akademisi Daire Başkanı Abdullah MURAT, Proje Yöneticisi Simin YALÇINTAŞ DELİ ve Proje Dil Asistanı Nihal ZEMHERİ GÜNEY, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan ABACIOĞLU ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevilay UZUNALLI’yı ziyaret etmiş, sonrasında Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Alp LİMONCUOĞLU, Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ezgi ARSLAN, araştırma görevlisi Deniz Onur ARAS ve proje kapsamında açılan dersin öğrencilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Toplantıda proje amaçları çerçevesinde açılan dersin yürütümü ve kurumlar arası yürütülebilecek diğer iş birliği hususları tartışılmıştır. Proje yürütücüleri ayrıca “Aile Mahkemeleri Hukuk Kliniği” dersini alan öğrencilerin yürütülen derse ilişkin görüşlerini de almış ve planlanan projelere ilişkin görüşmeler yapılmıştır.

SOSYAL MEDYA

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.